Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
ANB ispituje tri slučaja finansiranja terorizma * Tajno isplatili 750.000, Radonjić ne reaguje * Bombu zakopao pored kuće * Država za kiriju Bemaksu daje 261.000 eura * ANB ispituje tri slučaja finansiranja terorizma * Crveni fenjer * Kriza identiteta u globalizmu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-08-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Momir Bulatović, bivši predsjednik Crne Gore:
Vlada nije spriječila pljačku svojih građana.

Vic Dana :)

Posle mnogo godina sretnu se Mujo i Haso na ulici, pa će Mujo:
- Bolan, Haso, dođi kod mene na kafu.
Objasni on Hasu gdje stanuje, koja je zgrada, pa posle tri dana riješi Haso da ode do Muja. Nađe Haso zgradu, ali ne zna tačno koja su vrata.
Na prvim vratima piše „mr”. Pomisli Haso u sebi - ma nije to! Ide on dalje, a na sledećim piše „dr”. Haso opet pomisli - nije ni to!
Pođe on dalje i dođe do vrata na kojima piše „fr”. Pomisli Haso - ma to je to i bi u pravu - pozvoni on, a na vratima se pojavi Mujo! Pita ga Haso:
- Bolan, Mujo, znam šta znači mr - magistar, znam i za dr - doktor, al‘ šta ti je fr?!
Na to će Mujo:
- Ih, Haso, kako ne znaš - pa fizički radnik!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2018-08-21
Pravni sporazum Zabrinjavajuće su poslednje izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika Kosova Hašima Tačija da će dijalog Beograda i Prištine obuhvatiti i mogućnost razgraničenja sa Albancima, odnosno korekciju granica između Srbije i Kosova
Dan - novi portal
-Piše: Nik Gašaj

Kao što je poznato, poslije krvavog raspada bivše SFRJ, federalne jedinice Jugoslavije su se odvojile i formirale svoje posebne samostalne i suverene države. I Kosovo se odvojilo i proglasilo samostalnost. Treba se podsjetiti da je Kosovo bilo dio jugoslovenskog federalizma, da je participiralo u svim federalnim državnim organima, da je između ostalog imalo i člana Predsjedništva SFRJ, kao kolektivnog šefa jugoslovenske države, dakle i Kosovo jednako kao i sve druge jedinice jugoslovenske države.
Kosovo je kao samostalnu i suverenu državu priznalo 116 država u svijetu, među njima i velike sile, kao što su: SAD, Njemačka, Velika Britanija, Francuska, itd. Takođe, treba istaći, da je Međunarodni sud pravde u Hagu, po zahtjevu Srbije da ispita zakonitost međunarodnog prava o proglašenju nezavisnosti Kosova, donio odluku, u julu 2010. godine, u kojoj se navodi „da se proglašenjem nezavisnosti Kosova nije kršilo međunarodno pravo”.
Nakon raspada bivše (avnojske) Jugoslavije, novonastale države na tlu stare Jugoslavije su se međusobno priznavale kao samostalne i suverene države. Kosovo su priznali: Slovenija, Hrvatska, Crna Gora i Makedonija, dok Srbija i Bosna i Hercegovina još nisu. Dalje, i Srbija i Kosovo se zalažu za evropske integracije. Ali, EU ima utvrđene kriterijume o prijemu novih članica u svoje redove. Pored vladavine prava, razvoja demokratije i zaštite manjinskih prava, EU traži i normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova. S tim u vezi odavno je uspostavljen dijalog između Beograda i Prištine, uz pomoć i posredovanje predstavnika EU, koji treba da rezultira obavezujućim pravnim sporazumom o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, a što podrazumijeva i njihovo međusobno priznavanje. U političkom smislu to bi se moglo nazvati i istorijskim sporazumom o normalizaciji srpsko-albanskih odnosa. A to bi značilo da se trajno i zauvijek zatvara jedno otvoreno pitanje ili poglavlje u njihovim međusobnim odnosima, kao i da se Srbija i Kosovo okreću evropskim vrijednostima i evropskoj budućnosti, tj. progresu i prosperitetu njihovih država i naroda. Time bi uvjerili i dokazali široj demokratskoj javnosti u regionu, Evropi i svijetu da imaju demokratski kapacitet, racionalnost i mudrost da rješavaju i teška pitanja kao nasleđe prošlosti. To bi pozdravio čitav demokratski i civilizovani svijet.
Dobrica Ćosić je u svom intervjuu za „Nedeljnik‘‘ poručio „da je Kosovo izgubljeno i da Srbija više na Kosovo ne smije da izgubi ni atom snage”.
Zatim, treba navesti i riječi predsjednika Srpske akademije nauka i ujmjetnosti Vladimira Kostića, koji je istakao: „Neko ovom narodu mora da kaže da Kosovo više nije de fakto niti de jure u našim rukama. Treba dostojanstveno napustiti Kosovo... Ali se u Srbiji odigrava „Kosovo 2” gdje desetine hiljada mladih poslednjih 30 godina u tihom egzodusu odlazi iz Srbije. Znamo li kolika je ta rana?”.
Međutim, kosovsko pitanje i položaj kosovskih Srba odavno su politički instrumentalizovani i služe u političke svrhe, odnosno u borbi za vlast u Srbiji i u Crnoj Gori. Sjetimo se devedesetih godina- u takozvanoj antibirokratskoj revoluciji u Crnoj Gori po pitanju Kosova smijenjena je legitimna vlast i na njeno mjesto je došla druga, nelegitimna vlast s ulice, kako bi navodno zaštitila srpske nacionalne interese. To potvrđuju i riječi, bivšeg predsjednika Srbije Tadića, koji je u emisiji Televizije Hrvatske u Zagrebu rekao: „Svi znamo da je Kosovo izgubljeno i da više nije dio Srbije, ali ko će to od političara reći narodu, a da time ne izgubi vlast? Dakle, preko Kosova i kosovskih Srba iscrpljuje se politička snaga na izborima. To pitanje je aktuelno i danas za političku poziciju i opoziciju u Srbiji, ali i za neke političke snage u Crnoj Gori. Dakle, uglavnom se u tome ogleda dušebrižništvo za Kosovo i kosovske Srbe.
Takođe, zabrinjavajuće su poslednje izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika Kosova Hašima Tačija da će dijalog Beograda i Prištine obuhvatiti i mogućnost razgraničenja sa Albancima, odnosno korekciju granica između Srbije i Kosova - jedan termin koji podrazumijeva promjenu granica i razmjenu teritorija, a ne jednostavno demarkaciju kao što je bilo u poslednje vrijeme između Crne Gore i Kosova. Smatram da je to veoma opasna ideja, jer predstavlja „igru sa vatrom“. Naime, to bi proizvelo etnička čišćenja, iseljavanja i ljudski humanitarni egzodus i moguće međuetničke konflikte.
To bi, u stvari, legitimisalo novi princip - podjelu država na zapadnom Balkanu po etničkim osnovama.To bi podrazumijevalo legitimnost nacionalne homogenizacije u čitavom regionu. Nakon Kosova, talas teritorijalnih dezintegracionih tendencija mogao bi da se proširi u širem regionu. Dakle, nova balkanizacija Balkana otvorila bi nove konflikte i krvoprolića. O tome moraju voditi računa i Vašington i Brisel. Jer, nažalost, to ne vide neki lokalni lideri zapadnog Balkana opsjednuti brigom za očuvanje vlasti.
Dosad je politika Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije bila veoma jasna: granice stare Jugoslavije moraju ostati za novoformirane države. Upravo unutar njih se moraju tražiti i regulisati sva rješenja pravno-političkog sistema. Jer igra s granicama i podjelama na Balkanu bila je opasna na početku devedesetih godina i ostala je takva do današnjih dana.
Finalni dijalog Beograda i Prištine i sporazum koji treba da se postigne ne treba da da bude sporazum koji bi stvarao više problema nego što će ih riješiti. Ne treba se vraćati u prošlost. No, mora se jednom zauvijek reći zbogom konfliktu na Balkanu, a naročito na Kosovu. S tim u vezi, između Beograda i Prištine mora se postići sporazum koji će biti primjenljiv i dugoročan i koji će doprinijeti stabilnosti na Kosovu i u regionu. Svaki budući sporazum mora da obezbijedi sigurnost i mir za sve građane i nacionalne manjine, za kosovske Srbe i Srpsku pravoslavnu crkvu na Kosovu. Nacionalnoj srpskoj zajednici, ali i drugim nacionalnim manjinama na Kosovu, sporazumom se mora garantovati zaštita manjinskih prava u skladu sa međunarodnim standardima. U okviru toga, može se razmatrati i kulturna autonomija, odnosno neki model manjinske samouprave srpske nacionalne zajednice na Kosovu, koja bi imala određen opseg ovlašćenja i utvrđena pitanja o zaštiti i ostvarivanju manjinskih prava srpske nacionalne zajednice na Kosovu, a za čiju će se realizaciju starati nadležni organi Kosova i međunarodne zajednice.
(Autor je politikolog)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"